a Vadászgörény-tenyésztők Európai Egyesülete rendezvényeinek honlapja

vadászgörény kiállítás, verseny, találkozó, kisállat kiállítás, fajismertető bemutató, görény örökbefogadó nap

Szépségverseny

A szépségverseny a küllem, jellem és ápoltság versenye, célja, hogy a gazdik reális képet kapjanak görényük fizikai és ápoltsági állapotáról, mely összefüggésben állhat kedvencük egészségével is.

Fontos megjegyeznünk, hogy bár minden gazdinak a saját állata a legszebb a világon, a szépségversenyen a bíró feladata, hogy a sok szép állat közül kiválassza azokat, akik a VtEE releváns szabályzatainak leginkább megfelelnek, és mivel versenyről van szó, nem kaphat minden görény maximális pontszámot! Egyetlen bírálat alapján nem kell messzemenő következtetéseket levonnia a gazdinak, hanem érdemes több versenyre is benevezni a görit és a pontozólapokat összehasonlítani!

A szépségverseny-bírálat a lehető legobjektívebb módszerrel történik, anonim, pontozásos rendszerben, speciális pontozólappal.

A szépségverseny megnyerésével a görények nem válnak automatikusan tenyészthetővé, annak elbírálására a sokkal szigorúbb átvizsgálással járó tenyészszemle hivatott (lásd a Tenyészszemle menüpontot).

A szépségversenyen való részvételhez "előképzettség", törzskönyvi kivonat, származási lap nem szükséges, így minden görény benevezhető! Adjon egy esélyt kedvencének a győzelemre!

A szépségversenyre a göriket ápoltan kell hozni és elvárás, hogy az állatok könnyen kezelhetők legyenek.

Műanyag hordozót a tulajdonosnak kell biztosítania görénye(i) részére - minden görénynek célszerű hozni külön hordozót, mivel előfordulhat, hogy az állatok egyidőben kerülnek bírálatra és így a görik kicserélése a hordozóban nem lehetséges.

Szépségversenyeink anonimek, azaz a tulajdonos a bírókkal nem találkozik és nem is kommunikál a bírálat alatt (lásd a Rendezvényeinken való részvétel szabályai menüpontot) A görények azonosítása sorszám alapján történik. A sorszám-matricát belépéskor, a regisztrációnál kapja meg a gazdi (ha nem kap sorszámot, azonnal jelezze a regisztrációs pultnál ülőknek és adnak Önnek). A matricát fel kell ragasztani a hordozó tetejére.

A soron következő kategória versenyzőit (sorszám szerint) a szpíker szólítja és megmondja, hova kell a hordozókat vinni.

A ringasszisztensek átveszik a hordozót (benne a görénnyel) a gazditól és a bírálati asztalhoz viszik. A szépségversenyen két bíró együttesen vagy külön-külön bírál. Nagy versenyzői létszám esetén 3, vagy akár 4 bíró is dolgozhat egyidőben. A kategória összes indulójának lebírálása után a ringasszisztensek visszaviszik a hordozókat az átadóhelyre.

A versenybírókat az adott versenyekre a VtEE Elnöksége választja ki és kéri fel a feladat elvégzésére.

A bírálat időtartama 2-5 perc. Ez idő alatt a görénynek el kell viselnie, hogy kézbe veszik, mozgatják, a fülébe néznek, stb. A harapás - a bíró belátása szerint- akár kizárással is büntethető! Sok görény azonban csak azért harap idegeneket, mert rosszul nyúlnak hozzá vagy félnek tőle. Így előfordulhat, hogy egy idegenekkel szemben bizalmatlannak mondott görény gond nélkül lebírálhatóvá válik a hozzáértő kezekben. Problémás görényeknél előzetes felkészítés javasolt (tőle nem félő idegenek kezébe adni 1-2 percre, rendszeresen). A bírók türelemmel és pozitívan állnak hozzá minden görényhez, így ha az többször harapni próbál, vagy folytatják a bírálatot vagy felfüggesztik azt (visszateszik a görit a hordozóba és a kategória végén újból megpróbálkoznak a bírálattal). Ha azonban a görény ténylegesen megharapja a bírót, illetve ha az állat félénksége vagy agresszivitása miatt az egyes bírálati egységek pontozása lehetetlenné válik, a görény a versenyből kizárásra kerül. A bíró döntése megfellebbezhetetlen.

A szépségverseny-bírálat folyamata:

A ringasszisztens átadja a görényt a bírónak. A bíró pontozási egységenként értékeli az állatot és az adott pontszámot lediktálja a mellette ülő asszisztensnek (írnok). 1 pont vagy annál nagyobb mértékű levonás esetén rövid magyarázat is kerül a pontozólapra, ugyanígy a kifejezetten pozitív tulajdonságok is megjegyzésre kerülnek (pl. "erős csontozat"). Két görény bírálata között a bíró fertőtleníti a kezét és a bírálati asztalt is.

A kategória összes indulójának lebírálása után, amennyiben pontazonosság alakul ki két vagy több görény között az első 3 hely valamelyikén, az érintett görényeket a bíró visszarendeli és összeveti, mivel ezen helyeken holtverseny nem lehet

Genetikailag sérült görények versenyeztetését a VtEE - elveiből és szabályzataiból adódóan- nem támogatja, így ők szépségversenyre és tenyészszemlére nem nevezhetők be. Ha a bíró a bírálat folyamán észleli rendellenességet (pl. rejtettheréjűség, 6 lábujj, stb.), köteles az állatot azonnal kizárni a versenyből.

Az eredményhirdetés után a bírálati lapok kiosztásra kerülnek (az állat sorszáma alapján lehet elkérni).


A szépségverseny bírálati kritériumai:

A szépségversenyen megszerezhető maximális pontszám: 40

Esztétikai összkép: itt kerül értékelésre a vadászgörény általános megjelenése. A megszokottnál kisebb vagy nagyobb testméret nem lepontozandó, de a görénynek arányosnak kell lennie. Nagyon fontos: a jellegzetesen molnárgörény, nyérc vagy egyéb menyétféle kinézet erősen lepontozandó. Ha a görény egészében véve láthatóan rossz állapotban van, az erősen lepontozandó.

Testforma, testsúly és mozgás: Alapvetően a görény ne legyen körte formájú, túlsúlyos vagy túl sovány. A súlyeloszlás a nemnek és testméretnek megfelelő legyen. Télen a testsúly akár 40%-kal is több lehet, ezt figyelembe kell venni pontozáskor. A görény végtagjai legyenek arányosak, ne legyenek feltűnően hosszúak vagy rövidek. A csontok legyenek nehezek, erősek, láthatóan nem töröttek. Az izomzat (ez szemmel nem annyira, inkább tapintással érzékelhető) megfelelő legyen, ez megfelelő tápláltságra és mozgásmennyiségre utal. Az ivartalanított állatok csontozata általában könnyebb, izomtömege pedig kisebb lehet, mint az ivarosaké, de mégis arányosnak kell lennie a testtel magával. Sétáláskor a görény ne vonszolja magát a földön, ne botladozzon, ne sántítson.

Bunda és bőr: A bunda milyensége a görény általános egészségi állapotának legnyilvánvalóbb kifejező eszköze. Legyen tiszta, puha, fényes, hiánytalan. Hímeknél az ideiglenesen szőrhiányos farok, azaz ún. "patkányfarok" előfordulhat, ez nem lepontozandó, de az összképet mindenképpen rontja. A szőr hosszát nem kell figyelembe venni pontozáskor (pl. télen a fűtetlen helyen tartott görények szőre jelentősen hosszabb, mint a fűtött helyen tartottaké). A hulló szőrzet lepontozandó, mert betegség jele lehet. Műtét vagy orvosi vizsgálat eredményeképpen hiányos vagy visszanövésben levő szőr nem lepontozandó (de az összképet rontja), ha a tulajdonos a vizsgálat elvégzéséről igazolást kér az orvostól és azt legkésőbb a regisztrációkor átadja a szervezőknek. A testen előforduló kisebb-nagyobb kopasz foltok erősen lepontozandók. Angóra görényeknél (az aljszőrzet hiánya miatt) a bunda általában nem olyan puha és fényes, mint aljszőrzettel rendelkező társaiké, ezt pontozásnál figyelembe kell venni. Az angóra görények általában külön kategóriában kerülnek bírálatra. Télen, rövidszőrű és félangóra görényeknél, elvárt a sűrű aljszőrzet.

A bőr legyen egészséges, tiszta, parazitákra utaló jelektől mentes. Parazitákra utaló jelek esetén a bőr erősen lepontozandó és a tulajdonost erről tájékoztatni kell! Télen a korpás bőr csak enyhén pontozandó le, mivel ez a fűtött helyen tartott állatoknál nehezen kerülhető el, nyáron ellenben erősen lepontozandó. A bőr legyen rugalmas, az életkor figyelembevételével, nagyobb sérülésektől mentes (kisebb horzsolások, sebek nem lepontozandók, amíg azok valószínűsíthetően játék és nem harc jelei). A friss seb erősen lepontozandó. A bundának természetes szaga legyen. Sampon, illatszerek, stb. használata utalhat egy beteg állat szagának elfedésére, ezért lepontozandó.

Szín és mintázat: A görény színe legyen könnyen azonosítható (pl. sötét homokszín és vadas között) és ne fakó. A fejen a maszk legyen szimmetrikus. A mintázat is legyen szimmetrikus (lehetnek kisebb, eltérő foltok, ez nem számít hibának, de első ránézésre ne legyenek szembeötlőek). "Új" színek és mintázatok nem lepontozandók csak azért, mert a bíró még nem találkozott vele azelőtt.

Láb, lábfejek és lábujjak: alapvetően a lábak legyenek tiszták, szabályos formájúak (az eldeformálódott lábak kölyökkori kalciumhiányra, azaz angolkórra utalhatnak), az ízületek stabilak, a lábujjak legyenek egyenesek, arányosak, ne túl terülőek. A talppárnák legyenek tiszták, puhák és rózsaszínek.

Karmok: legyenek erősek, egészségesek, tiszták, rendszeresen vágottak de lekerekített végűek (tehát ne aznap vágjuk le!). Ne legyenek túl rövidek (töredezett karmok elfedéseként), sem olyan hosszúak, hogy az állatot zavarják a mozgásban. Ideális hossz: amikor a görény áll, a karmai finoman érintik a talajt, tehát nem nyomják fel a lábujjait.

Farok: legyen egyenes (de természetesen rugalmas is), ne legyen benne kitüremkedés, törés vagy csavarodás. A szemmel nem látható, enyhén törött farok csak akkor tekintendő hibának, ha holtverseny van két görény között és a bírónak választania kell közülük. Az aránytalanul rövid vagy hosszú farok lepontozandó. Ideális hossz: amikor a görény farkát a hátára hajtjuk, a hossza  fele a váll vonala és a farok töve közti távolságnak. 

Fej: a fej mérete legyen a görény testével arányos, továbbá feleljen meg -a fejformát is beleértve- az állat nemének. Míg a munka célú görényeknél a minél hosszabb fej az előnyös, a hobbi célú görények esetében viszont a rövidebb, szélesebb fejforma az előnyben részesítendő (egyenlő oldalú háromszög). A fej hossza, szélessége és magassága láthatóan jó arányban legyen egymással (ne legyen pl. a szélesebb fej túl rövid, illetve a keskenyebb fej túl hosszú). A láthatóan aránytalan fej erősen lepontozandó. Ivartalanított görények esetében a fej lehet hosszabb, ez az izomzat csökkenése miatt természetes, így nem lepontozandó, de a kifejezetten patkányfej igen.

Az alsó állkapocs ne legyen túlzottan előreugró, a felső és az alsó fogsor a száj összezárásakor a lehető legjobban illeszkedjen, azaz ne mutasson keresztharapást. A fogak tisztasága és a fogíny állapota a rendezvény eleji állatorvosi ellenőrzésen kerül vizsgálatra, így a görény száját a szépségversenyen a bírók nem nyitják ki. Az erős szájszag viszont erősen lepontozandó, mivel betegség, ápolatlanság jele lehet.

Szemek, orr és bajusz: a szemek ne legyenek kidülledők vagy túl kicsik, legyenes az orrvonaltól egyenlő távolságra. Legyenek tiszták, ragyogóak, fertőzés vagy sérülés jeleit ne mutassák. A görényeknek valamilyen reakciót kell mutatniuk a bíró körülöttük tett kézmozdulataira (látás ellenőrzése). A halványkék szemek erősen lepontozandók (vakság!).

Az orr legyen tiszta és nedves. Angóra görényeknél az orr duplán hasított, külseje és belseje szőrös, ez nem lepontozandó, de a külső orrszőrnek közel szimmetrikusnak kell lennie. Az orr formájánál a normál (pl. rövidszőrűeké) felé közelítő orr az előnyben részesítendő. A légzési nehézségekkel küzdő angóra görény a versenyből azonnal kizárandó!

A bajusz legyen hosszú és egészséges, ne legyen túl rövid, törött vagy hiányos. Az enyhén törött vagy enyhén hiányos bajuszt csak akkor kell hibának tekinteni, ha holtverseny van két görény között és a bírónak választania kell közülük.

Fülek: legyenek épek, tiszták, atkára vagy bármilyen fájdalomra utaló jel mentesek. Az egészséges fül belseje halvány rózsaszín színű, mélyén minimális mennyiségű fülzsír elfogadott (de nem a fülkagylóban!) A fülek mérete legyen arányos a fej méretével. A fülek formája a hímeknél legyen kerek, nőstényeknél az enyhén hegyes fül elfogadható. A görénynek a körülötte keltett zajokra valamilyen módon reagálnia kell. 

Vérmérséklet és kezelhetőség: A görény legyen éber, de ne hiperaktív, maradjon nyugodt és kezelhető (az életkor figyelembevételével!). Azt a görényt, amelyik harap, a bíró -belátása szerint- kizárhatja a versenyből, a szájzárral harapó görény ellenben azonnal kizárandó. Többszöri harapási szándék esetén a bíró dönthet úgy, hogy a bírálatot megszakítja, és újból megpróbálkozik vele az adott kategória végén. A túlzott félénkség (ha a görény láthatóan fél az emberektől vagy a környezettől) erősen lepontozandó, ugyanúgy, mint az ideges és sokkos, illetve túlzottan passzív egyedek. Alvó görényt nem szabad lebírálni, de a kategória végén, ha addigra felébred, még egyszer meg kell próbálkozni a bírálattal. 

A vérmérséklet és kezelhetőség értékelésénél feltétlenül figyelembe kell venni az állat életkorát: 1 éves kor alatt a görények általában türelmetlenebbek és mozgékonyabbak, ez nem lepontozandó. Nem lepontozandó továbbá, ha a fiatal görények  a bíró kezére foggal finoman ráfognak, amíg ez a bírálat menetét nem zavarja (a harapás fiatal görényeknél is büntethető kizárással!) Az állat viselkedését a bírálat egésze alapján kell értékelni, nem csak az eleje vagy a vége alapján. A görények türelmetlenebbek lehetnek, mikor pl. a fülek ellenőrzése történik, de kezelhetőnek kell maradniuk, és hagyniuk kell, hogy a bíró néhány másodpercig vizsgálja őket. Ha a görény viselkedése lehetetlenné teszi a pontos vizsgálatot, az adott pontozási egységre 0 pont adandó és a kezelhetősége is erősen lepontozandó.


Pontok számítása: minden olyan vonásért, amely eltér a kívánalomtól (egy pontozási egységben több is lehet!) , súlyosságtól függően 0,5 vagy 1 pont kerül levonásra a teljes, 40 pontból. Ha nincs ok levonásra az adott pontozási egységben, akkor a maximum pontszám adandó.





Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 18
Heti: 38
Havi: 428
Össz.: 72 984

Látogatottság növelés
Oldal: Szépségverseny
a Vadászgörény-tenyésztők Európai Egyesülete rendezvényeinek honlapja - © 2008 - 2024 - eufeb.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen adja a tárhelyet, és minden szolgáltatása a jövőben is ingyen ...

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »